Bebeğimle Konuşuyorum

 
1 Proje Hakkında 2 Kişisel Bilgiler 3 Kayıt Yükleme 4 Teşekkür 5 Onay
Sayfa 1/5 (0%)

Anne ve babaların çocuklarının doğumundan itibaren onlarla nasıl iletişim kurduklarını incelediğimiz araştırmamıza hoş geldiniz!Katılım için 0-4 yaş aralığındaki çocuğunuzla doğal bir şekilde konuşurken aldığınız ses kaydınızı (en az 1 dakikalık) bize göndermeniz yeterli olacaktır. Bu ses kaydında dilediğiniz konuda konuşabilirsiniz. Örnek olarak, çocuğunuzla beraber en son yaptığınız aktiviteyi çocuğunuza hatırlatıp (birlikte okuduğunuz bir kitap, oynadığınız bir oyun, akvaryuma gittiğiniz gün, birlikte gittiğiniz bir seyahat veya bir doğum günü kutlaması) bunlar hakkında da konuşabilirsiniz.Ses kayıtları daha sonra araştırma amaçlı olarak farklı yaş gruplarından katılımcılara dinlettirilmek üzere toplanmaktadır. Katılım için herhangi bir kimlik bilgisi (sizin ya da çocuğunuzun) paylaşmanız gerekmemektedir.Araştırmamıza katılım için öncelikle çocuğunuzla konuşurken ses kaydı almanız gerekmektedir. Aşağıdakileri dikkatlice okuduktan sonra bu formu kapatıp, size uyan bir zamanda belirtilen özelliklerdeki ses kaydınızı alıp, sonrasında yine bu forma giriş yaparak ses kaydınızı yükleyebilirsiniz.Kayıt sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Ses kaydınızı telefonunuzda bulunan ses kayıt uygulaması ile alabilirsiniz. Eğer telefonunuzda ses kaydetme uygulaması yoksa şuraya tıklayarak indirebilirsiniz: ses kayıt uygulaması).
  2. Kaydı gerçekleştirirken sessiz bir ortamda olduğunuzdan ve ortamda başka gürültü yaratacak sesli oyuncak, televizyon, elektrik süpürgesi vs. olmadığından emin olunuz.
  3. Siz konuşurken çocuğunuz mutlaka yanınızda bulunmalı; konuşmanız ona yönelik, anadilinizde ve doğal olmalıdır.
  4.  Ses kaydında çocuğunuzla yaklaşık 2-3 dakika konuşmanız yeterlidir. Çocuğunuzun sizin cümlelerinize karşılık vermesi gerekmemektedir. Hatta ses kaydı mümkün olduğunca sizin sesinizden oluşmalı, çocuğunuzun sesi mümkün olduğunca az duyulmalıdır.

Ses kaydınızı yüklemek için aşağıda yer alan kutucuğu işaretleyip devam tuşuna basınız. Bir sonraki sayfada sizden yaşadığınız şehir, sizin ve çocuğunuzun cinsiyet, doğum tarihi, ve konuştuğunuz dil bilgilerini ve eğitim durumunuzu belirtmeniz istenecektir.Bir sonraki sayfada aldığınız kaydı yüklemeniz istenecektir ve katılımınız bu şekilde tamamlanacaktır.Son aşamada bize iletişim bilgilerinizi de verebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun ismine düzenlenmiş sertifika ve araştırmamız tamamlandığında sonuçlar sizinle e-posta yoluyla paylaşılacaktır. Bu araştırma ile ilgili sorularınız olursa Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.Boğaziçi Üniversitesi Bebek ve Çocuk Gelişimi LaboratuvarıGüney Kampus John Freely HallBebek, 34342, IstanbulTelefon: 0212 359 65 65e-posta: bclboun@gmail.com