Bebeklerde müzik algısı üzerine olan çalışmamız için 6-12 ay aralığında bebeği olan bilimsever aileleri Boğaziçi'ne bekliyoruz! Randevu için buraya tıklayın.

Müzik çocukların arkadaş seçiminde nasıl bir rol oynuyor? Bu konudaki araştırmamızla ilgili Discover Magazine'de yayınlanan yazıya göz atın! (Yazının dili İngilizce'dir). 

Have you participated in our study on infants' music perception yet? If you have a 6-12 month-old baby, you can get an appointment here.

Sosyal grup algısı üzerine olan çalışmamız için 4-10 yaş arası katılımcılar arıyoruz. Bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayın.

We're looking for participants between 4 to 10 years of age for our research on children's understanding of social group. Click here to get in touch with us.

Coverage of our research about shared knowledge of songs and children's social preferences in Discover Magazine. Click here to take a look.

Parents Dergisi'nin Nisan sayısında yayınlanan söyleşimize buradan göz atabilirsiniz.

Çalışmalarımızla Boğaziçi Üniversitesi Bilim Bültenindeyiz. Haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü bünyesinde kurulmuş olan Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı’nda (BCL) 0-10 yaş arası bebek ve çocukların sosyal- bilişsel gelişimi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. 

Welcome to Bebek ve çocuk çalışmaları laboratuvarı

BCL'de Sizleri Neler Bekliyor?

Laboratuvarımıza tipik ziyaret süresi 30-45 dakikadır.  

  • Karşılama ve katılacağınız çalışma hakkında bilgilendirme (10-15 dk)
  • Çocuğunuzla yapacağımız bireysel çalışma (10-15 dk)
  • Çalışmanın ardından bulgularımız hakkında detaylı bilgilendirme (10-15 dk)

Çalışma süresince çocuğunuzun yanında bulunup verdiği tepkileri ve yanıtları gözlemleyebilirsiniz.

Çalışmanın bitiminde çocuğunuza da ufak bir katılım hediyesi veriyoruz. 

 

Neden Katılmalısınız?

Bebeklerin ve çocukların zihinsel gelişimlerine ve dünyayı algılayış biçimlerine dair bildiklerimizi, bu alandaki bilimsel araştırmalara gönüllü olarak katılan ailelere borçluyuz.

Çocuğunuzla birlikte çalışmalarımıza katılarak hem bu alandaki bilimsel araştırmalara katkıda bulunacak hem de bu araştırmaların nasıl yürütüldüğünü ve alandaki son gelişmeleri öğrenme fırsatı elde edeceksiniz.

Ne Tür Metotlar Kullanıyoruz?

0-10 ay arası bebeklerle yaptığımız çalışmalarda bebeklere ebeveynlerinin kucağında iken çeşitli video kesitleri sunup, bu videolardaki kişi ya da olayları ne kadar süreyle izlediklerini ölçüyoruz. 

10-18 ay arası bebeklere çeşitli video kesitleri sunup videodaki karakterlerden hangisini tercih edeceklerini gözlemliyoruz.

Çocuklarla yaptığımız çalışmalarda, çocukları çeşitli karakterlerle tanıştırıp, onlara bu karakterler hakkında sorular yöneltiyoruz. 

 

No front page content has been created yet.